Pages Navigation Menu

Sport in the City

U-BT Cluj, ca şi calificată în sferturile Cupei României. Victorie confortabilă la Galaţi

Echipa clujeană de baschet masculin U-Banca Transilvania nu a avut aproape nicio problemă în a se impune pe terenul nou-promovatei Phoenix Galaţi, 85-70, în turul inaugural al Cupei României. Elevii lui Marcel Ţenter, lipsiţi de aportul lui Kyndall Dykes, au controlat autoritar partida de pe malul Dunării, în special în primele două sferturi, la pauza mare scorul indicând 53-30 pentru clujeni. Mai apoi, relaxarea, coroborată cu introducerea pe parchet şi a câtorva juniori, au făcut ca moldovenii să se mai apropie pe tabelă, însă diferenţa mare existentă pe tabelă la pauza mare nu a putu fi remontată decât parţial. Filip Adamovic a fost cel mai bun marcator al clujenilor, cu 18 puncte, acesta fiind urmat de Darius Hargrove, 13 puncte. Returul partidei din primul tur al Cupei României va avea loc sâmbătă, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.