Sport in the City

După ce a avut 9 puncte avantaj, U-BT Cluj a pierdut dramatic in faţa Energiei Târgu-Jiu

sursa foto: skyscrapercity.com

Etapa a7-a a Ligii Naţionale de Baschet Masculin le-a adus faţă in faţă pe CS Energia Târgu-Jiu şi U-Banca Transilvania Cluj.

Primele două sferturi au fost echilibrate şi nici una dintre formaţii nu a reuşit să se distanţeze pe tabelă, până în sfertul trei, când clujenii păreau să fi preluat conducerea partidei. În ultimul sfert al întâlnirii dintre cele două, cu 4 minute şi 20 de secunde rămase din joc, baschetbaliştii pregătiţi de Marcel Ţenter conduceau cu 9 puncte avans, însă ce a urmat a fost demn de un scenariu de film horror pentru ei.

Energia a revenit în meci, iar lipsa de concentrare şi ineficienţa la finalizare ale jucătorilor lui U-BT au făcut ca scorul final să fie 74-63 pentru gazde.

Următoarea partidă pe care o va disputa U-Banca Transilvania este programată vineri şi va avea loc la Sala Polivalentă împotriva celor de la BCMU Piteşti.