CFR Cluj, prima victorie din play-off. „Feroviarii” au învins campioana „en-titre” în Gruia

MG_8743_1024x683 (1)CFR Cluj a învins campioana Astra Giurgiu, pe teren propriu, scor 3-2, într-un meci din cadrul etapei a doua a play-off-ului Ligii I.

Oaspeții au început mai bine partida, iar în minutul 4 aveau deja avantaj pe tabelă grație golului înscris de Alexandru Ioniță, care l-a învins pe goalkeeper-ul CFR-ului cu un șut la colțul scurt. Giurgiuvenii puteau duce scorul la 2-0, însă lovitura liberă executată de Budescu de la 25 de metri a nimerit doar bara porții apărate de Mihai Mincă. Golul a venit, însă, în poarta cealaltă. În minutul 15, Păun a restabilit egalitatea după ce a reluat în plasa porții apărate de Lung, cu o lovitură de cap, centrarea portughezului Tiago Lopes.

La scurt timp după golul egalizator al clujenilor, jocul a fost întrerupt aproximativ 8 minute din cauza accidentării lui Silviu Lung, care nu a mai putut continua meciul, fiind transportat la spital după ce a primit un șut puternic în bărbie din partea lui Omrani. La reluare, ambele formații au adoptat un stil de joc mai economicos, iar ocaziile clare au lipsit. Totuși, ardelenii au reușit să intre în avantaj la vestiare. Deac a profitat de erorile din apărarea adversă și a înscris pentru 2-1, în prelungirile reprizei. Finalul primei părți a adus și eliminrea antrenorului „alb-negrilor”, Marius Șumudică, trimis în tribune de „centralul” Sebastian Colțescu pentru proteste.

Debutul reprizei secunde a găsit-o pe CFR Cluj preocupată mai mult să conserve rezultatul, în timp ce Astra părea incapabilă să găsească vreo breșă în defensiva gazdelor. Jocul s-a mai animat în ultimele 20 de minute. În minutul 72, Omrani și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în urma unei faze fixe. Trei minute mai târziu, „alb-vișinii” au primit penalty, însă Antal nu l-a putut învinge pe Iliev de la punctul cu var.

Finalul confruntării a fost trăit cu emoții de CFR-iști. În minutul 90, Săpunaru a redus din diferență, iar Fabricio putea aduce Astrei un punct chiar în ultimele secvențe ale partidei, dar Mincă și-a salvat echipa și a scos șutul brazilianului din lovitură liberă cu o paradă de zile mari. Astfel, meciul s-a încheiat 3-2, iar elevii lui Vasile Miriuță au obținut primul succes din play-off.

În urma acestei victorii, ardelenii acumulează 25 de puncte și urcă pe locul trei în clasament, la 2 puncte distanță de Steaua și Viitorul, care se vor întâlni mâine seară în meci direct.

Următoarea partidă a „feroviarilor” este programată sâmbătă, 1 aprilie, de la ora 20:30, în compania celor de la CSU Craiova.