Baschet masculin: U-BT Cluj a zdrobit-o pe Dinamo București

Echipa de baschet masculin, U-Banca Transilvania, campioana en-titre, a zdrobit-o pe Dinamo București în etapa a treia a Ligii Naționale.

”După un început ezitant, în care gazdele au reușit să se desprindă la două posesii (11-6, min. 4), echipa noastră și-a revenit și a pus pe tabelă un parțial de 17-2, în ultimele șase minute ale primului sfert bucureștenii reușind să înscrie doar două aruncări libere, fără punct din acțiune. Cele două echipe au rotit în primul sfert zece, respectiv unsprezece jucători.

Cel de-al doisprezecelea sportiv aruncat în luptă de Mihai Silvășan a fost Camil Berculescu, în chiar debutul secvenței a doua. Oamenii mari au fost cei care au punctat după prima pauză, Calnicenco, Barro și Torok punând câte două puncte pe tabelă fără ca echipa noastră să încaseze vreun coș. Când au contribuit și Berculescu și Gray, scorul căpătase deja proporții (19-45, min. 16). Pauza a venit să curme suferința gazdelor, nu înainte ca Berculescu să fixeze diferența la 30 de puncte printr-un dunk spectaculos în ultima secundă.

Superioritatea echipei noastre era evidențiată în statistici mai ales de diferența mare la recuperări, 28-10, elevii lui Mihai Silvășan culegând de nouă ori aruncările ratate ale coechipierilor, reușite care au pus nouă puncte pe tabelă. De asemenea, diferența procentajelor la aruncările de două puncte era și ea copleșitoare, 70-26. Remarcabilă a fost prestația lui Berculescu, care în opt minute și jumătate a devenit principalul marcator, cu nouă puncte, cu procentaje perfecte la toate aruncările: 3/3 la două puncte, 1/1 de la distanță și 1/1 de la linia de libere. La acestea, tânărul nostru jucător a adăugat trei recuperări și tot atâtea pase decisive și o intercepție.

La revenirea de la vestiare, jocul a curs în aceași direcție, cu jucătorii noștri punctând cu generozitate și cu bucureștenii încercând să se agațe de orice șansă pentru a modifica tabela. Tânărul Andrei Mureșan a reușit să înscrie de la distanță și a făcut ca tabela să indice 31-70 în minutul 26, astfel că antrenorul dinamovist Eugen Ilie a cerut timp de odihnă. La reluare, în ciuda unei reușite de la distanță a lui Zaharie, tot U-Banca Transilvania a fost la cârma jocului. Până la finalul perioadei, diferența a crescut constant, ajungând la un maxim de 44 puncte înaintea ultimei secvențe de joc.

În ultimul sfert, bucureștenii au intrat timorați și cu moralul la pământ. U-Banca Transilvania a continuat să apese pe accelerație, indiferent de formula trimisă pe parchet de Mihai Silvășan, astfel că, cu cinci minute înainte de fluierul final, gazdele încă nu modificaseră tabela, în timp ce U-Banca Transilvania a atins borna de 90 de puncte înscrise și marșa hotărât către sută.

Berculescu și-a dorit cu tot dinadinsul să fructifice ocazia de joc primită, înscriind din toate pozițiile. Tot el a fost cel care a depășit borna de 100 de puncte marcate, printr-un lay-up reușit cu un minut înainte de final”, scrie U-BT.ro.

U-Banca Transilvania se pregătește acum pentru meciul cu Dinamo Tbilisi, programat miercuri în FIBA Europe Cup.

Dinamo București – U-Banca Transilvania 44-103 (13-23, 11-31, 12-26, 8-23)

Comentarii

comentarii

Related articles

Comments

Share article

Latest articles

Newsletter

[tdn_block_newsletter_subscribe description="U3Vic2NyaWJlJTIwdG8lMjBzdGF5JTIwdXBkYXRlZC4=" input_placeholder="Your email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="753" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="row" tds_newsletter4-image="754" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="755" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter1-f_descr_font_family="521" tds_newsletter1-f_input_font_family="521" tds_newsletter1-f_btn_font_family="521" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="600" tds_newsletter1-btn_bg_color="#dd3333" descr_space="eyJhbGwiOiIxNSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIn0=" tds_newsletter1-input_border_color="rgba(0,0,0,0.3)" tds_newsletter1-input_border_color_active="#727277" tds_newsletter1-f_descr_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" tds_newsletter1-f_descr_font_line_height="1.3" tds_newsletter1-input_bar_display="eyJwb3J0cmFpdCI6InJvdyJ9" tds_newsletter1-input_text_color="#000000" tds_newsletter1-input_border_size="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEifQ=="]