Pages Navigation Menu

Sport in the City

Bachet masculin: România a obținut, la Cluj, prima victorie din cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial

Sursa foto: fiba.basketball

Echipa națională de baschet masculin a României a învins reprezentativa Olandei cu scorul de 75-68 (16-15, 18-12, 20-19, 21-22) în cel de-al doilea meci al grupei D, din cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2019.

Olanda a început mai bine partida desfășurată în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, iar după cinci minute de joc avea un avans de 8 puncte, scor 11-3. Gazdele au revenit treptat în meci, iar la finalul primului sfert conduceau cu 16-15. În sfertul al doilea, România a reușit să se distanțeze pe tabelă, ca urmare a unei perioade bune de joc în care a profitat de erorile comise de adversari, îndeosebi, pe fază ofensivă, iar la pauza mare scorul era 34-27 în favoarea „tricolorilor”. Spre deosebire de sfertul doi, care s-a dovedit a fi cel care a decis învingătoarea, sferturile trei și patru au fost mai echilibrate, cele două echipe alternând la conducere, însă elevii lui Zare Markovski au știut cum să gestioneze finalul jocului și au obținut victoria.

Cel mai bun marcator al  României a fost Rolland Török, care și-a trecut în cont 13 puncte, în vreme ce din tabăra adversă s-a remarcat Yannick Franke, autor a 14 puncte.

Astfel, formația pregătită de antrenorul macedonean Zare Markovski  a înregistrat primul succes în grupa de calificare la turneul final care va avea loc în China, după ce românii au pierdut, vineri, în prima etapă a preliminariilor în fața Italiei, scor  70-75 (15-26, 13-16, 15-17, 27-16).

În celălalt meci al grupei, Italia a învins Croația cu scorul de 80-64 (15-23, 20-9, 25-15, 20-17).

În următoarea partidă din preliminariile pentru Campionatul Mondial, România va înfrunta, în deplasare, Croația. Meciul este programat pe data de 23 februarie.