Pages Navigation Menu

Sport in the City

Baschet masculin: U-BT, înfrântă la Pitești

Echipa de baschet masculin U-BT Cluj s-a îndepărtat din nou de șansa de a câștiga titlul de campioană a României. Echipa clujeană a fost înfrântă în meciul disputat în deplasare împotriva echipei BCM U FC Argeș Pitești.

Piteștenii au dominat cea mai mare parte a meciului. Scorul final a fost de  78-74 (20-16, 18-29, 18-13, 22-16).

”Din nou, am avut un meci în deplasare pe care nu l-am câștigat, deși am avut o diferență destul de bună. La fel ca în meciul din deplasare, cu Steaua, am jucat bine în prima repriză, dar ne-am relaxat când am avut 12 puncte avantaj, am făcut câteva greșeli înainte de pauză și au venit la șapte puncte. Piteștenii au prins încredere, iar noi în repriza a doua nu ne-am mai apărat la fel de bine, nu am mai jucat nici tranziție bună și rezultatul s-a văzut. Gazdele și-au dorit cu ardoare victoria, au luptat mai bine ca noi și au câștigat, îi felicit pentru asta”, a declarat antrenorul clujenilor, Mihai Silvășan.