Pages Navigation Menu

Sport in the City

Universitatea Cluj a câștigat derby-ul cu Petrolul Ploiești. Adrian Falub rămâne la echipă

FC Universitatea Cluj a obținut o victorie importantă într-un meci cu tradiție în fotbalul românesc. Este vorba de derby-ul cu Petrolul Ploiești, care a avut loc ClujArena, încheiat cu scorul de 3-2.

Spectacolul de pe teren a fost precedat de un spectacol în tribune. Este vorba de spectacol pirotehnic, oferit de galeria gazdelor.

Primul gol a fost înscris de Universitatea Cluj, prin Ursu, în minutul 10. După pauză, Goga a mai înscris două goluri, însă dominația clujenilor s-a întrerupt în minutul 63, când mijlocașul Dumitrescu, împrumutat de la Viitorul Constanța, a fost eliminat. Ploieștenii au profitat de această eliminare și au început să domine partida. Petrolul Ploiești a reușit să înscrie două goluri, prin Popescu și Țicu.

Victoria de azi reprezintă un nou răgaz pentru antrenorul clujenilor. Adrian Falub a primit un nou răgaz, deși înaintea acestei partide, suporterii vorbeau insistent de demiterea sa.