Pages Navigation Menu

Sport in the City

CFR Cluj, campioana turului. Clujenii au învins Sepsi Sfântu Gheorghe

CFR Cluj a terminat turul sezonului regulat al Ligii I pe primul loc. Această clasare a venit după o victorie dramatică cu Sepsi Sfântu Gheorghe, cu scorul de 2-1.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 14, prin Omrani, iar clujenii au dominat prima parte a meciului. Echilibrul jocului s-a rupt în minutul 64, când Males a fost eliminat pentru un fault dur, iar CFR Cluj a rămas în 10 oameni. Jucătorii din Sfântu Gheorghe au mărit presiunea și au reușit să egaleze, în minutul 81, prin Florin Ștefan. Deznodământul partidei a venit în minutul 90, când CFR Cluj a beneficiat de un penalty, transformat de Ciprian Deac.

Astfel, la finalul turului sezonului regulat, CFR Cluj se află pe primul loc, cu 26 de puncte, urmată de FCSB, cu 24 de puncte.

Primul meci al returului va avea loc în data de 3 noiembrie, când CFR Cluj va juca în deplasare cu FC Botoșani. Ca urmare a redresării echipei în ultima perioadă, antrenorul portughez Antonio Conceicao are toate șansele să continue la CFR Cluj.