Echipa de baschet masculin U-Banca Transilvania Cluj a obținut prima victorie din jocurile de verificare. Echipa clujeană a trecut Szolnoki Olaj cu scorul de 90-83. Partida a avut loc la Belgrad, acolo unde formația clujeană a disputat în ultimele zile alte două meciuri amicale, în care a fost înfrântă.
Duelul cu formația maghiară a început într-o manieră echilibrată, astfel că după primul sfert, tabela indica 20-19. Apoi, distanța a crescut în favoarea lui Szolnoki, care a intrat la cabine sub adăpostul a șase lungimi, 40-34.
Reveniți pe teren, jucătorii noștri au oferit un baschet mult mai complet. Combinațiile au ieșit perfect, iar la finalizare s-au aflat adesea Patrick Richard, Darko Planinić sau Karlo Žganec. Drept urmare, U-BT a înscris 29 de puncte în actul al treilea și a evoluat remarcabil și în sfertul decisiv. În absența lui Brandyn Curry, Andrei Mureșan a ieșit la rampă.
Darko Planinić a totalizat 19 puncte și 6 recuperări. Karlo Žganec a adăugat 16 puncte, 5 recuperări și 3 intercepții. Tot 16 puncte și-a trecut încont și Patrick Richard, alături de 5 pase decisive și 3 recuperări. Artis Ate s-a remarcat prin 12 puncte, 6 recuperări și 2 assist-uri, în timp ce Andrei Mureșan, surpriza plăcută a duelului, a izbutit 11 puncte, 2 recuperări, 2 intercepții și o pasă decisivă.
La rândul său, Donatas Tarolis a strâns 10 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție. Rareș Uță și Andrei Calnicenco au reușit câte 3 puncte fiecare. Au mai evoluat Toma Lungoci și Ștefan Grasu, potrivit U-BT.ro.