Pages Navigation Menu

Sport in the City

Bianca Andreescu a câștigat la US Open. Și-a cerut scuze publicului că a invins-o pe Serena Williams

Sursă foto: wtatennis.com

Articol de Andrei Albu

Canadianca de 19 ani de origine română, Bianca Andreescu, reușește să o învingă cu scorul de 6-3 7-5  pe favorita și mult mai experimentata Serena Williams, în cadrul  finalei Us Open. Andreescu a devenit, astfel, și cea mai tânără câștigătoare a unui turneu de Grand Slam din ultimii 15 ani.

Performanța  Biancăi la cel mai mare nivel nu e o coincidență, ea a mai câștigat două turnee de tip Premier Mandatory anul acesta, la Indian Wells și Canadian Open, în ultimul jucat chiar luna trecută a avut-o ca adversară  în finală tot pe Serena Williams, dar aceasta s-a retras după câteva minute din cauza unei accidentări.

La Us Open, clasată pe locul al 15-lea în ierarhia WTA, Bianca a trecut de adversarele ei fără probleme în primele runde, inclusiv în meciul cu una din fostele lidere ale clasamentului, Caroline Wozniacki, pe care a învins-o în minimul de seturi, în optimi a învins-o pe americanca Townsend cu 6-2 în setul decisiv, în sferturile de finală a reușit să întoarcă scorul după ce a pierdut primul set cu Elise Mertens, iar în semifinală a învins-o pe Belinda Bencic cu 2-0 la seturi.

Favorita gazdelor, Serena Williams era clasată pe locul 8 la începutul acestei competiții. Deși are aproape 38 de ani, ea a reușit să joace  4 finale în ultimele 7 turnee de Grand Slam la care a participat, aici la Us Open  a avut în majoritatea meciurilor parte de adversare cu puțină experiență în turneele mari, cu excepția Mariei Șarapova din prima rundă și a Elinei Svitolina din semifinală, pe care le-a învins  fără probleme   și în minimul de seturi,  în cea de a 2-a rundă a pierdut primul  set cu adolescenta americancă Caty McNally, dar a revenit și a câștigat cu 6-1 în ultimul set.

Ana Bogdan, Mihaela Buzărnescu, Simona Halep, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu, acestea sunt jucătoarele românce care au participat în ultima ediție a turneului , toate au fost eliminate  în runda a 3-a sau mai devreme.

Premiile totale ale US Openului au ajuns la aproximativ 57 milioane de dolari în 2019, în condițiile în care în anul 2012 aceleași premii erau 25 milioane de dolari. În competiția de simplu, atât la femei cât și la bărbați, campionul câștigă 3.85 milioane de dolari în timp ce finalistul încasează 1.9 milioane de dolari.

La interviurile de la final, Bianca și-a cerut scuze de la public că a invins-o pe Senena, favorita lor.