Pages Navigation Menu

Sport in the City

Calificare senzațională a Universității Cluj în optimile Cupei României

FC Universitatea Cluj a obţinut o victorie senzaţională împotriva FC Universitatea Craiova 1948. Clujenii au obţinut calificarea în prelungirile partidei, după ce au reuşit să revină de la scorul de 2-0, potrivit ClujToday.ro.

Meciul a fost prefaţat de incidente violente. Infractorii din galeria Universităţii Craiova au provocat scandal în oraşul oltenesc şi au vandalizat o maşină cu numere de Cluj.

Pe teren, Universitatea Cluj a avut parte de un început de coşmar. În minutul 14, clujenii erau conduşi deja cu 2-0 de către olteni. Însă speranţa a revenit în inimile suporterilor clujeni în minutul 41, când Telcean a marcat primul gol al transilvănenilor.

În minutul 51, Miranda a egalat, iar partida s-a echilibrat. Echilibrul s-a rupt din nou, în minutul 80, când jucătorul Universităţii Cluj, Tiago Gomes, a fost eliminat după un fault dur. Cu toate acestea, mai departe, în optimile Cupei României, merge Universitatea Cluj, după un alt gol reuşit de Miranda, în minutul 95.