Sportivii clujeni luptă la Lisabona pentru medalii europene la judo, dar și pentru onoarea de a concura la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Până duminică, 17 aprilie, are loc Campionatul European de Judo pentru Seniori. 360 de sportivi din 45 de țări își dau întâlnire la Lisabona, Portugalia, iar România va fi reprezentată de către 14 judoka: 9 băieți și 5 fete, potrivit U-Cluj.ro.
”Clubul nostru trimite la această competiție șase sportivi: Monica Ungureanu (48 kg), Loredana Ohâi (57 kg), Ștefania Dobre (63 kg), Serafima Moscalu (70 kg), Adrian Șulcă (73 kg) și Zhukov Petr (66 kg).
Această competiție aduce puncte importante pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo”, potrivit reprezentanților clubului clujean.

