Pages Navigation Menu

Sport in the City

Judo: Adrian Șulcă, pe locul III la Cupa Europeană U18

Sportivul clujean Adrian Șulcă a urcat pe treapta a treia a podiumului la Cupa Europeană la Judo U18. Competiviția a avut loc la Györ, în Ungaria. De la  U-CSM Cluj au participat șase judoka însoțiți de antrenorul Roland Bodo.

Singura medalie a fost obținută de Adrian Șulcă la categoria 73 kg. Judokanul universitar a cucerit medalia de bronz, după ce a trecut pe rând de Dimitrios Kaisopoulos (Grecia), Alex Barto (Slovacia) și Botond Toth (Ungaria).

Cristian Penișoară a ratat la mustață urcarea pe podium, după ce a pierdut meciul pentru medalia de bronz în fața germanului Lennart Slamberger.

Judoka Adrian Șulcă a mai participat la două cupe europene în acest an și s-a clasat pe podium. La Cupa Europeană de judo de la Teplice (Cehia, 8-9 aprilie), el a obținut medalia de bronz la categoria 66 kg, iar la Cupa Europeană de cadeți din perioada 5-7 mai, desfășurată la Ploiești, judokanul universitar s-a clasat pe treapta a doua a podiumului.