Universitatea Cluj a obținut o nouă amânare a deciziei referitoare la falimentul clubului

u cluj sigla“U” Cluj a scăpat, încă o dată, de faliment chiar dacă situația clubului de fotbal este din ce în ce mai dificilă. Tribunalul Botoșani a hotărât amânarea deciziei finale privind falimentul Universității până pe data de 26 mai.

Un aport important la hotărârea tribunalului l-a avut  un ex-jucător al „șepcilor roșii”. Chiar dacă, inițial, a cerut falimentul formației clujene pentru a-și recupera cei 40 000 de euro pe care îi mai are de primit de la fosta sa echipă, Ionuț Neag a trimis o cerere prin care a solicitat amânarea falimentului.

„Au fost formulate diverse cereri de amânare, una de către un creditor şi una de către un practician în insolvenţă. A fost amânată cauza pentru 26 mai, dar din câte am înţeles aceasta a fost şi ultima amânare. Dacă nu mai apar alte incidente pe parcursul procedurii, pe 26 mai ar trebui să se soluţioneze cererea de faliment. De obicei procedurile astea de insolvenţă sunt foarte lungi”, a declarat un reprezentant al Tribunalului Botoşani, pentru cjsport.ro.

Totuși, salvarea Universității Cluj ar putea veni din partea unor investitori italieni de la Nilor Group care au cerut, recent, mai multe detalii despre situația actuală a clubului și poartă negocieri pentru preluarea acestuia.

Maria Petruța

 

 

Comentarii

comentarii

Related articles

Comments

Share article

Latest articles

Newsletter

[tdn_block_newsletter_subscribe description="U3Vic2NyaWJlJTIwdG8lMjBzdGF5JTIwdXBkYXRlZC4=" input_placeholder="Your email address" btn_text="Subscribe" tds_newsletter2-image="753" tds_newsletter2-image_bg_color="#c3ecff" tds_newsletter3-input_bar_display="row" tds_newsletter4-image="754" tds_newsletter4-image_bg_color="#fffbcf" tds_newsletter4-btn_bg_color="#f3b700" tds_newsletter4-check_accent="#f3b700" tds_newsletter5-tdicon="tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o" tds_newsletter5-btn_bg_color="#000000" tds_newsletter5-btn_bg_color_hover="#4db2ec" tds_newsletter5-check_accent="#000000" tds_newsletter6-input_bar_display="row" tds_newsletter6-btn_bg_color="#da1414" tds_newsletter6-check_accent="#da1414" tds_newsletter7-image="755" tds_newsletter7-btn_bg_color="#1c69ad" tds_newsletter7-check_accent="#1c69ad" tds_newsletter7-f_title_font_size="20" tds_newsletter7-f_title_font_line_height="28px" tds_newsletter8-input_bar_display="row" tds_newsletter8-btn_bg_color="#00649e" tds_newsletter8-btn_bg_color_hover="#21709e" tds_newsletter8-check_accent="#00649e" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" embedded_form_code="YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy" tds_newsletter1-f_descr_font_family="521" tds_newsletter1-f_input_font_family="521" tds_newsletter1-f_btn_font_family="521" tds_newsletter1-f_btn_font_transform="uppercase" tds_newsletter1-f_btn_font_weight="600" tds_newsletter1-btn_bg_color="#dd3333" descr_space="eyJhbGwiOiIxNSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIn0=" tds_newsletter1-input_border_color="rgba(0,0,0,0.3)" tds_newsletter1-input_border_color_active="#727277" tds_newsletter1-f_descr_font_size="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" tds_newsletter1-f_descr_font_line_height="1.3" tds_newsletter1-input_bar_display="eyJwb3J0cmFpdCI6InJvdyJ9" tds_newsletter1-input_text_color="#000000" tds_newsletter1-input_border_size="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEifQ=="]